Idea inteligentnego domu

W przeciągu ostatnich kilu lat coraz bardziej popularne stają się inteligentne instalacje w budynkach. z całą pewnością ta atrakcyjność spowodowana jest przyspieszonym tempem życia, gdyż celem zaimplementowania inteligentnego rozwiązania jest poprawa jakości i szybkości wykonywania codziennych czynności w domu (automatyka domowa). Dzięki inteligentnym instalacjom budynkowym użytkownik może zaprogramować swoje mieszkanie tak, aby w pełni komponowało się z jego przyzwyczajeniami. Jeszcze kilkanaście lat temu instalacja inteligentnego budynku była mało realna. Obecnie tradycyjne rozwiązania są powoli wypierane przez standardy umożliwiające inteligentne sterowanie domem.

Można sobie wyobrazić jak po trudach całego dnia wracamy do domu. Po wejściu, włącza się oświetlenie, otwierają się rolety, a w telewizorze widać film lub program TV dostosowany do gustu użytkownika. Temperatura w każdym z pomieszczeń jest dostosowana według upodobań mieszkańców. Siadając przed telewizorem nie trzeba martwić się o poziom natężenia światła. Jednym przyciskiem na pilocie, komórce lub innym urządzeniu sterującym lub nawet jedno słowo pozwoli włączyć odpowiednio wcześniej zdefiniowaną wartość natężenia światła, a żaluzje okienne przysłonią się w zależności od nasłonecznienia salonu co pozwoli w pełni relaksować się przed telewizorem. w obecnych czasach mało kto ma czas na pielęgnowanie ogródka. Spora ilość osób zapomina go podlewać co w przyszłości skutkuje kosztami związanymi z sadzeniem nowych roślin. Mając inteligentny dom nie trzeba się już o to martwić. w zależności od panujących warunków pogodowych dom sam zadba o to, aby trwa i reszta roślin była podlana.

Każdy chciałby wychodząc z domu nie myśleć o włączeniu alarmu, opuszczeniu rolet w oknach i wyłączeniu niezgaszonych lamp oraz sprzętu RTV i AGD. Inteligentny dom zrobi to automatycznie. Użytkownik musi jedynie wyjść z domu. Oprócz wygody zaoszczędzona zostanie znaczna ilość energii, którą można wykorzystać w przyjemniejszy sposób. Te wszystkie czynności to właśnie idea Inteligentnego Domu.

zarzadzanie domem

Rysunek przedstawia ogólny zarys urządzeń jakie użytkownik może zintegrować z inteligentnym domem. Są to najczęściej wykorzystywane moduły. Zaczynając od sterowania oświetleniem, temperaturą, włączaniem i wyłączaniem urządzeń a kończąc na integracji ze sprzętem AGD/RTV oraz alarmem.

Inteligentny dom kiedyś, a dzisiaj

Pomysł inteligentnego budynku sięga lat siedemdziesiątych. Powstał on w Stanach Zjednoczonych. Początkowo systemy tego typu były wykorzystywane w zautomatyzowanej produkcji. Przez następne 10 lat były rozwijane i mniej więcej od 1980 roku, pojawiła się możliwość wykorzystania tych systemów do zastosowań prywatnych, a przede wszystkim biurowych.

Początkowo zastosowanie było ograniczone do kilku podstawowych funkcji tj. systemu ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji oraz oświetlenia. Spowodowane to było koniecznością oszczędzania zużycia energii oraz usprawnieniem zarządzania coraz większych biurowców. Pojęcie Inteligentnego Budynku narodziło się około 1980 roku. Były to pierwsze próby koordynacji działań między elementami poszczególnych systemów, które coraz częściej montowano w nowych biurowcach (system przeciwpożarowy, sterowanie windami, system kontroli dostępu).

Jednym z pierwszych systemów inteligentnych domów był system X-10. Wykorzystywał on instalację energetyczną dla potrzeb łączenia systemów automatyki budowlanej (światło, klimatyzacja, żaluzje itp.). Po roku 1980 zakładano, że budynki mają być tanie w użytkowaniu, bezpieczne oraz wygodne dla domowników. Początkowo inwestorzy nie byli przekonani do koncepcji Inteligentnych Domów, ale koncepcja sprawdziła się w praktyce. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić duże biurowce bez systemu zarządzania nim.

Początkowe założenia inteligentnych budynków ograniczały się do instalacji alarmowych, oświetlenia oraz sterowania klimatyzacją. Postęp technologiczny przyczynił się do niesamowitego rozwinięcia technologii. Obecnie zintegrować z Inteligentnym Domem można wszystko.

 

Autor: Marcin Fibor