FAQ - Czesto zadawane pytania

1. Czy System Fibaro współpracuje z urządzeniami takimi jak piece, rekuperatory, klimatyzatory, pompy ciepła?

TAK, System Fibaro może sterować piecami centralnego ogrzewania, klimatyzatorami, pompami ciepła itp. urządzeniami.

Przed podłączeniem ww. urządzeń do Systemu Fibaro należy sprawdzić czy konstrukcja sterownika do danego urządzenia pozwala na zewnętrzne sterowanie przez inne urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań i producenci części z nich utrudnili taką integrację, dlatego należy sprawdzić istnienie takiej możliwości przed zakupem danego rozwiązania bądź podłączeniem Systemu Fibaro do już posiadanego urządzenia.

Zdarza się również, że takie możliwości nie są opisane w instrukcjach do urządzeń, ponieważ funkcje tego typu są rzadko wykorzystywane przez klientów.

W większości przypadków nie ma żadnego problemu z podłączeniem Systemu Fibaro do pieców centralnego ogrzewania, rekuperatorów, pomp ciepła itp. urządzeń.

2. Jak można sterować Systemem Fibaro? Przecież nie można wszędzie ze sobą nosić komputera!

System Fibaro został opracowany z myślą o sterowaniu nim za pomocą urządzenia, które każdy z nas ma zawsze przy sobie - telefonu komórkowego.

Jest to bardzo wygodne a przede wszystkim tanie, ponieważ nie istnieje potrzeba zakupu dodatkowych urządzeń.

3. Czy można sterować Systemem Fibaro poprzez SMS'y?

Nie, Systemem Fibaro umożliwia wysyłanie powiadomień za pomocą smsów.

4. Czy Systemem Fibaro można sterować przez internet?

Tak, Systemem Fibaro można także sterować poprzez specjalnie w tym celu stworzoną stronę internetową id.cloud.fibaro.com.

5. Czy Systemem Fibaro można sterować za pomocą komputera?

Tak.
Systemem Fibaro można również sterować między innymi z domowego komputera, za pośrednictwem sieci lokalnej, którą tworzy centrala Home Center.

6. Czym jest System Fibaro i jakie ma zastosowanie?

System Fibaro to bezprzewodowy system inteligentnej automatyki domowej, pozwalający połączyć wszelkie urządzenia elektryczne znajdujące się w domu w jedną sieć, kontrolowaną przez jedno urządzenie - Home Center.

System Fibaro łączy wszystkie urządzenia elektryczne, aby w jak najbardziej optymalny sposób zarządzać Twoim domem.

7. Jakie będą korzyści z kupna i instalacji Systemu Fibaro?

System Fibaro integruje wiele urządzeń, sprawiając, że współpracują one ze sobą, aby Twoje życie stało się jeszcze bardziej komfortowe. Dzięki czujnikom ruchu System Fibaro może włączać lub wyłączać światło w domu w zależności od tego czy znajdujesz się danym pomieszczeniu czy też nie. System Fibaro może wyłączyć ogrzewanie kiedy nie ma Cię w domu i włączyć je przed Twoim powrotem.

Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu systemu, możliwe jest zaoszczędzenie do 30% energii elektrycznej i 23% energii cieplnej.

Możliwości zastosowania i konfiguracji Systemu Fibaro są ogromne. Ogranicza je tylko i wyłącznie wyobraźnia użytkownika.

8. Co w sytuacji gdy sprzedam mieszkanie? Tracę mój system i muszę kupić kolejny, do następnego mieszkania?

Nie, Twój System Fibaro może być zawsze Twój, nawet gdy się przeprowadzasz.

Jedną z unikalnych zalet naszego systemu jest jego mobilność. Żaden z elementów Systemu Fibaro nie łączy się trwale ze strukturą budynku, dzięki czemu możesz je ze sobą zabrać do nowego mieszkania. Co więcej, gdy przeniesiesz cały system do nowego mieszkania, centralka HC będzie pamiętała położenie poszczególnych elementów i wszystkie zapisane ustawienia. Zaprogramowane przez Ciebie sceny, asocjacje etc, nadal będą funkcjonować.

9. Czy muszę od razu kupić wszystkie dostępne moduły aby móc w pełni korzystać z Systemu Fibaro?

Nie, nie musisz.

Dzięki zastosowaniu bezprzewodowej komunikacji między urządzeniami, System Fibaro można dowolnie rozbudowywać o kolejne moduły i podłączać do niego kolejne urządzenia, w dowolnym momencie.

Instalacja poszczególnych modułów jest dziecinnie prosta i czysta. Każdy sam podłączy dowolny moduł, korzystając ze wskazówek zawartych w instrukcji dołączonej do urządzenia. Dzięki małym rozmiarom modułów mieszczą się one w każdej standardowej puszce instalatorskiej i nie ma potrzeby przerabiania czegokolwiek w domu.

10. Czy System Fibaro można zintegrować z systemem alarmowym?

Tak, integracja Systemu Fibaro z systemem alarmowym jest możliwa.
Wystarczy odpowiednio podłączyć nasz Relay Switch (On/Off).

11. Czy System Fibaro jest systemem sprawdzonym, bezpiecznym i niezawodnym?

Tak.
Zanim poszczególne urządzenia Systemu Fibaro zostały dopuszczone do sprzedaży, musiały one przejść szereg testów, począwszy od procesu certyfikacji u właściciela technologii Z-Wave a na badaniu zgodności z normami UE dotyczącymi bezpieczeństwa użytkowania oraz emisji zakłóceń skończywszy.

12. Czy System Fibaro współpracuje z kamerami IP i rejestratorami obrazu?

Tak.
Dzięki Systemowi Fibaro na ekranie telefonu komórkowego bądź tabletu można oglądać obraz z kamer zainstalowanych na terenie posesji.

13. Czy System Fibaro potrafi zarządzać ogrzewaniem?

Tak, System Fibaro potrafi zarządzać ogrzewaniem.

Można tak zaprogramować System Fibaro, by nie były ogrzewane pomieszczenia, w których jest otwarte okno. Temperatura może być ustawiana indywidualnie dla każdego z pomieszczeń, na przykład w zależności od pory dnia. System Fibaro steruje także elektrozaworami systemu ogrzewania dzięki czemu jest możliwa integracja z ogrzewaniem podłogowym.

14. Czy System Fibaro jest produktem Fibar Group Sp. z o.o.?

Tak, jak najbardziej.

Jest to system wymyślony w Polsce, w oparciu o amerykańską technologię Z-Wave, przez polskich pasjonatów i jest w Polsce produkowany. Nie oklejamy własnym logo produktów sprowadzanych z Chin, co jest powszechną praktyką.

15. Czy urządzenia Systemu Fibaro wymagają programowania?

Nie.
Urządzenia Systemu Fibaro mają zapisane programy w wewnętrznej pamięci i do klienta dostarczane są gotowe do użycia. Wystarczy wypakować urządzenie z pudełka, podłączyć zgodnie z załączoną instrukcją obsługi aby móc korzystać z dobrodziejstw inteligentnej automatyki Systemu Fibaro.

16. Jaki jest zasięg urządzeń Systemu Fibaro?

Zasięg wewnątrz pomieszczeń wynosi ok. 30 metrów w zależności od materiałów wykorzystanych w konstrukcji budynku.

W praktyce konstrukcja budynku nie zakłóca w żaden sposób działania Systemu Fibaro. Pomaga w tym zasada działania sieci Mesh, na której oparty jest system Fibaro - każde z urządzeń działa równocześnie jako odbiornik i nadajnik, dzięki czemu urządzenia przesyłają sygnał radiowy między sobą, powiększając w ten sposób zasięg działania sieci.

17. Czy urządzenia Systemu Fibaro nie będą uruchamiane przez inne urządzenia bezprzewodowe?

Nie, taka sytuacja nie będzie miała miejsca.
Przypadki takie spotykano w systemach używających częstotliwości 433 MHz, która była wykorzystywana przez różnego typu urządzenia. Natomiast System Fibaro działa w oparciu o standard Z-Wave, wykorzystujący częstotliwość 868,3 MHz. Dzięki temu nie ma możliwości, aby urządzenia Systemu Fibaro były przypadkowo załączane przez telefony komórkowe, słuchawki bezprzewodowe lub inne podobne urządzenia stosowane w życiu codziennym.

18. Czy naszymi urządzeniami może sterować nasz sąsiad mający podobną instalację?

Nie.
System Fibaro w Twoim domu jest zbudowany w oparciu o Twoją centralę Home Center, z których każda ma nadany unikalny kod. Aby móc sterować danym urządzeniem, musi ono być dodane do pamięci centrali HC. W innym przypadku centrala HC nie "widzi" urządzenia i nie jest w stanie nim sterować. Szczegółowe informacje o dodawaniu urządzeń do sieci znajdują się tutaj.

19. Czy można sterować roletami/żaluzjami?

Tak.
Roller Shutter jest urządzeniem przeznaczonym do sterowania roletami. Podłącza się go do silnika sterującego silnikiem elektrycznym rolet/żaluzji. Jako jedyne urządzenie tego typu na świecie jest on w stanie pozycjonować roletę bez dodatkowych czujników.

20. Czy jest urządzenie przystosowane do ściemniania oświetlenia?

Tak.
Dimmer jest urządzeniem przeznaczonym do ściemniania oświetlenia. Jako jedyne tego typu urządzenie na świecie może być zainstalowany na instalacji dwu przewodowej (bez przewodu neutralnego). Ponadto, również jako jedyne tego typu urządzenie na świecie, jest on w stanie ściemniać źródła światła o minimalnym poborze mocy, tj. diody LED i świetlówki, oczywiście pod warunkiem, iż są one przystosowane do ściemniania.

21. Jakie moduły są wykorzystywane do załączania/wyłączania urządzeń?

Relay Switch, w dwóch wersjach dopuszczalnego obciążenia:
- 1 x 2,5kW - montujemy je wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba sterowania jednym urządzeniem o mocy nie przekraczającej 2,5kW, bądź kilkoma urządzeniami, których łączna moc nie przekracza 2,5kW.
- 2 x 1,5kW - montujemy je wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba sterowania dwoma urządzeniami, zasilanymi z dwóch oddzielnych obwodów, z którego każde ma moc nie większą niż 1,5kW.

22. Ile urządzeń może być przypisanych do jednej centrali HC?

Do 230.
Taka ilość z powodzeniem wystarcza do zbudowania systemu, nawet w bardzo dużym domu. Jeśli zaszła by konieczność podłączenia większej ilości modułów, nie jest to problemem, ponieważ można zbudować System Fibaro w oparciu o kilka central HC.

23. Jak montowane są moduły Systemu Fibaro?

Moduły są przygotowane do montażu podtynkowego w puszkach instalatorskich. Mogą być również montowane w obudowie sterowanego urządzenia.

24. Czy promieniowanie pochodzące z urządzeń jest duże?

Poziom promieniowania jest mniej więcej 150-200 razy mniejszy od tego, które pochodzi z telefonu komórkowego. A przecież telefon komórkowy mamy stale przy sobie i nikt z nas nie zauważył aby było to szkodliwe.

25. Czy jest możliwość zrealizowania wyłącznika głównego?

Tak.
Dimmer posiada dodatkowy obwód, który może zostać wykorzystany do sterowania dowolnym urządzeniem, zlokalizowanym w dowolnym pomieszczeniu naszego domu. Wykorzystując tą funkcjonalność oraz możliwość dowolnej konfiguracji scen i powiązań między urządzeniami, można w taki sposób zaprogramować System Fibaro aby przyciśnięcie klawisza wyłącznika znajdującego się przy wyjściu z domu wyłączało wszystkie urządzenia elektryczne.

26. Nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, co dalej?

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie skontaktuj się działem Wsparcia Technicznego, telefonicznie bądź mailowo. Możesz też odwiedzić salon firmowy w Twoim mieście.